جديد ترين تورهاي مسافرتي جديد ترين تورهاي مسافرتي .

جديد ترين تورهاي مسافرتي

جاذبه هاي گردشگري گرگان

جاذبه هاي گردشگري گرگان

جاذبه هاي گردشگري گرگان- مقدمه

جاذبه هاي گردشگري گرگان بسيار است. اما قبل از آشنايي با جاذبه هاي گردشگري گرگان بايستي اين شهر را بهتر شناخت.

بناي شهر گرگان را به گرگين ميلاد حاكم مازندران نسبت داده اند و گرگان از گرگين گرفته شده است. گرگان در قديم استرآباد ناميده مي شد و بناي شهر را به استرزن خشايار شاه نسبت مي دهند و لذا به آن استرآباد گفته اند. به تعبيري ديگر استر به معناي استاره يا ستاره است و به دوراني مربوط مي شود كه ستارگان مورد توجه بوده و در اين جا رصد خانه اي وجود داشته كه نام ستارگان يا ستاره آباد معروف بوده است. از سويي استر به معني قاطر و چهار پاست و مي گويند محل قرق اسب و استر گرگين بوده است بنابراين به آن استرآباد گفته اند.

در روايت ديگر هيرگان از ويرگان گرفته شده و ويرگانا در ادبيات قديم به معني گرگ است و در اوائل سلطنت كيانيان چون اهالي هيرگاني تابع سلطنت كيان بوده و از سلاطين مازندران تمكين نمي نموده اند بنابراين اهالي مازندران از روي استخفاف آن ها را گرگان گفته و شهر گرگان به همين مناسبت اين نام را گرفته است.

امامزاده اسحق (ع) (از جاذبه هاي گردشگري گرگان)

امامزاده اسحق در محله سرچشمه گرگان قرار دارد و از جاذبه هاي گردشگري گرگان محسوب مي شود. بناي اين امام زاده هشت ضلعي است و متعلق به قرن نهم هجري است. در چهار سوي ضريح اشعاري نوشته كه او را از سلاله هفتمين امام شيعيان معرفي مي كند. اين بنا داراي تزئينات آجري، محراب گچ بري و دولنگه، در قديمي و صندوق چوبي نفيس بر روي مرقد مي باشد.

مرقدي كه داخل صندوق چوبي مشبك قرار داده شده از گچ است. در ورودي چهار بدنه آن آياتي از قرآن به خط كوفي باقي مانده است. در بالاي طاق محراب امام زاده كتيبه اي كوفي از گچ ديده مي شود و در داخل محراب هم تزئين گچ بري زيبايي وجود دارد. تمامي امام زاده از داخل به صورت چهار گوش است كه مانند سقف آن مسطح و گچ كاري شده است. در چهار گوش صندوق چوبي امام زاده كتيبه اي به خط كوفي در دو رديف بالا و پايين ديده مي شود. در سال 1364 شمسي ضريح فلزي بر روي مرقد نصب شده است. 

در تورآگهي جاذبه هاي گردشگري ايران را مطالعه نماييد. 

 

موزه گرگان (از جاذبه هاي گردشگري گرگان)

موزه گرگان در كاخ سلطنتي واقع در پارك شهر گرگان در سال 1343 افتتاح شد و تا سال 1358 داير بوده است لكن ساختمان فعلي موزه گرگان در خيابان شهدا و جنب امام زاده عبدالله قرار دارد. اين موزه در سال 1355 به عنوان موزه سنگ قبر افتتاح شد و در بهمن 1367 به صورت موزه منطقه درآمد. موزه گرگان به سه بخش باستان شناسي، مردم شناسي و بخش سنگ مزار كه در گورستان هاي قديمي به دست آمده تقسيم مي شود.

پارك جنگلي قرق (از جاذبه هاي گردشگري گرگان)

اين پارك در بيست و سه كيلومتري شرق گرگان و در كنار جاده واقع گرديده است. بلندترين نقطه آن 600 متر و كوتاهترين نقطه آن 40 متر از سطح دريا ارتفاع دارد و مساحت آن 650 هكتار است. اين پارك محل نگهداري گوزن هاي بومي جنگل هاي شمال ايران است. اين پارك داراي دو حلقه چاه عميق است كه آب آن لوله كشي شده است و از كيفيت بالايي برخوردار است. از ويژگي هاي اين پارك داشتن پارك وحش مي باشد علاوه بر اين داراي امكانات برق رساني، سرويس بهداشتي، پارك كودكان، محدوده كمپينگ، پيك نيك، پناهگاه هاي چوبي، نمازخانه، رستوران و فروشگاه و ساختمان هاي انتظامي و نگهباني مي باشد. بازديد از اين پارك بيشتر در فصول بهار و تابستان است.

 چشمه آب گرم زيارت (از جاذبه هاي گردشگري گرگان)

اين چشمه در 12 كيلومتري جنوب گرگان قرار دارد و يكي از جاذبه هاي گردشگري شهر گرگان است. براي بازسازي مردم مورد استفاده قرار گرفته است.

  باران كوه (از جاذبه هاي گردشگري گرگان)

يكي از نقاط بسيار ديدني و جذاب واقع در جنگل شصت كلاته غرب شهر گرگان است.

 پارك جنگلي النگ دره (از جاذبه هاي گردشگري گرگان)

اين پارك در 3 كيلومتري جنوب غربي شهر گرگان قرار دارد و از پوشش درختان منحصراً جنگلي برخوردار است. رودخانه اي از وسط آن مي گذرد و داراي سه چشمه آب با كيفيت مطلوب مي باشد.

از اينكه مجله گردشگري تورآگهي رو مشاهده مي كنيد سپاسگذاريم.

 مسجد جامع گرگان (از جاذبه هاي گردشگري گرگان)

اين مسجد جنب بازار اصلي، بازار سنتي و قديمي نعلبندان شهر گرگان قرار دارد و 1600 متر مربع مساحت دارد. طبق روايت تاريخ ساخت بناي اصلي آن مربوط به سال 804 هجري بوده و در عصر سلجوقيان احداث شده است كه از اين دوره تنها مناره آجري آن باقي مانده است و داراي كتيبه اي به خط كوفي مي باشد. باني آن از اهل تسنن و از تركمن هاي طايفه ايمر معرفي كرده اند. در داخل مسجد و بر ديوارهاي ايوان غربي آن سنگ نوشته هاي زيادي نصب شده است. منبر قديمي و تاريخي كه تاريخ 859 هـ ق و 1018 هـ ق روي آن حك شده در ايوان غربي نگهداري مي شود. اين مسجد چندين بار از جمله در زمان شاه عباس اول و شاه عباس دوم صفوي در سال 996 و 1029 هـ ق مرمت شده است.

 مدرسه عماديه (از جاذبه هاي گردشگري گرگان)

مدرسه عماديه در محله درب نو گرگان قرار دارد. يك بناي يك طبقه است. در هر طرف بناي ايواني است. در ايوان شرقي تدريس مي شده و سه ايوان به فضاهاي بيرون مدرسه راه دارند.

مدرسه عماديه يك حياط مركزي دارد و در اطراف بنا 19 حجره قرار دارد كه مخصوص اسكان طلاب بود. پوشش بنا تركيبي است از طاق هاي جناقي و شيرواني كه در طاق هاي جناقي آجر و در شيرواني مدرسه چوب و ني و سفال به كار رفته است. كرسي چيني در معماري عماديه آن را از رطوبت حفظ مي كند و چهار رديف پلكان، نماي آجر مدرسه، حوض آب وسط حياز و كف سنگ فرش آن از ويژگي هاي معماري عهد صفويه در شمال ايران است. پس از ساخت حوزه علميه جديد در گرگان از مدرسه عماديه براي تدريس استفاده نمي شود. اين بنا امروز در اختيار كانون هاي مذهبي است.

مدرسه عماديه از سوي ميراث فرهنگي در فهرست بناهاي تاريخي و آثار ملي با شماره 2465 به ثبت رسيده است.

 

 تورنگ تپه (از جاذبه هاي گردشگري گرگان)

تورنگ تپه در 17 كيلومتري شمال شرقي گرگان و 60 كيلومتري جنوب شرقي درياي خزر قرار دارد و از چندين تپه با برجستگي نزديك به هم تشكيل شده است. نخستين فصل سال حفاري در تورنگ تپه در سال 1310 هـ ش توسط «ووليسن» آمريكايي انجام شد. سپس بعد از يك وقفه طولاني در سال 1340 هـ ش «ژان دهه» فرانسوي سيزده فصل كاوش را به طور منظم در اين محل انجام داد.

نتايج حاصل از اين كاوش ها نشان دهنده سكونت انسان در 5000 سال پيش از ميلاد در اين منطقه بوده است كه علاوه بر آثار دوران پيش از تاريخ آثاري از دوران عصر برنز (مفرغ)، عصر آهن، دوره هخامنشي، دوره اشكانيان، ساسانيان و دوره اسلامي از محل به دست آمده است. آن چه در تورنگ تپه جالب توجه است وجود قلعه اي از دوره ساسانيان (قرن سوم تا پنجم ميلادي) است. اين بنا با پلان دايره اي شكل از خشت ساخته شده است و زمان احداث آن به دوره اي اشكانيان مي رسد. بر طبق متون موجود، از حضور دهكده اي از همان دوره در همسايگي تپه بزرگ خبر داده مي شود اما يافته هاي ناچيز باستان شناسي گواهي بر آن نيست. درباره دوره هاي قبل از مغول، در روي تپه شواهد نسبتا كمي به دست آمده است.

در تپه تورنگ سه طبقه متمايز تشخيص داده اند. طبقه بالا شش متر عمق داشته و باقي مانده هاي گورستاني از دوره آهن از يك تا 2 متر ضخامت قرار دارد. در پائين اين طبقات باقي مانده ديواره هاي دهكده اي بود كه آتش آن را از ميان برده و در آن 45 قبر به دست آمده است.

در قبر ها همراه مردگان ظروف سفالي درخشاني به رنگ هاي قرمز خاكستري و اشيائي از برنز به دست آمده است. طبقه دوم شش تا هشت متر عمق داشته و چيز فوق العاده اي پيدا نشده است. طبقه سوم در پاي تپه قرار داشته و در اعماق 10 متري قرار گرفته بود. در اين طبقه ميان خاكستر و آجر دو قبر پيدا شده كه در آن سفال خاكستري تيره رنگ وجود داشت و تزئينات آن به وسيله ابزاري شبيه شانه انجام گرفته بود. در هر يك از سه طبقه سفال هاي قرمز با نقوش سياه رنگ پيدا شده است. همچنين چند مجسمه كوچك بسيار زيبا از جنس گل پخته قرمز و زيورهايي از دوران سلجوقي به دست آمده است.

 


تورآگهي ارائه دهنده برترين پيشنهادهاي مسافرتي 

اگه قصد سفر به كيش رو داريد حتما برترين پيشنهادهاي تور كيش آژانس هاي مسافرتي ايران را ببينيد.

ارزانترين تور كيش از مشهد را در اينجا مشاهده نماييد.

برترين تور كيش هاي ايران رو از اينجا مشاهده نماييد. 

 


برچسب: گرگان،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۱ دى ۱۳۹۵ساعت: ۱۲:۵۴:۵۴ توسط:ياسر موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
آواتار :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :